Bitters Liga 2018

Pardubice

Pomalu nám začíná jaro a zcela naplno se rozběhla letošní sezóna amerického fotbalu a flag fotbalu. Steelers mají na jaře hned 3 týmy - dva flagové (žákovský U15 a juniorský U19) a mužský tým amerického fotbalu. Všechny týmy nastupují v nejvyšší soutěži a všechny obhajují finálové účastni z minulých soutěží.

Hlavním tahákem víkendu byl vstup mužského týmu - Aquaponik Ostrava Steelers - do letošního ročníku Bitters ligy, která vyvrcholí Czech Bowlem na ostravském Městském stadionu Vítkovice!

Steelers vyrazili do Pardubic, kde na ně čekal nepříjemný soupeř, který pro letošní sezónu angažoval amerického quarterbacka, který má zkušenosti s přípravou hráčů v NFL a kvalitního linebackera, který měl vyztužit děravou obranu z minulé sezóny.

To Steelers měli jednu z nejlepších obran minulé sezóny a do té letošní vstupovali oceláři ve velmi podobné sestavě. Tým sice opustil Walter Harazim, který ukončil velkolepou kariéru, ale jinak ocelová obrana zůstala pohromadě a navíc se velmi kvalitně posílila hráči s polské a slovenské ligy.

V útoku se změn událo daleko více. Tým opustili dva receiveři - Rantanen a Šimečka. Teemu se vrátil do Finska a Jirka cestuje po jižní polokouli (kde na Novém Zélandu válí ve flagových ligách). Na postu quarterbacka nahradil Oskara Drockilu jiný fin - Henri Vaananen, který má přinést větší vyvážení passové a runnové hry. Navíc se po zranění vrátil na pozici runningbacka Michal Kielor a offensivní lajnu posílil Ladislav Klimek, který dorazil z úspěšného angažmá ve Francii.

Pardubický tým navázal na minulou sezónu, kdy měl jeden z nejlepších útoků a i letos, pod vedením zkušeného QB, který se opíral zejména o receivera Kalhouse, našel recept na ostravskou obranu. Běhy sice ocelová hráz s přehledem zastavovala, ale spolupráce Forcier-Kalhous vzduchem byla nad jejich síly. Když se k tomu přidaly nepovedené punty a velmi špatné pozice na hřišti - nikdo se nemohl divit, že se Stallions velmi hladce ujali vedení 20:0 a drželi opratě zápasu pevně v rukou.

Obrana Stallionů pracovala lépe než minulý rok a byla vidět i lehká nerozehranost útoku Steelers. První povedený drive skončil minutým field goalem a zbytek prvního poločasu se náš útok nemohl rozjet. Jenom díky obraně a dvěma zachyceným interceptionů bylo skóre na konci poločasu stále hratelné.

V druhém poločase se tým Steelers pokoušel rozmíchat alespoň nějakou jiskřičku naděje, ale prvním drive opět skončil 3 a ven. Pak se ale se nešťastně zranil QB Stallions. Náhle se momentum zápasu otočilo a po zranění druhého pardubického QB už se jen počítali minuty, zda Stallions udrží vedení nebo jestli se probuzenému útoku Steelers konečně povede skórovat.

Útok Steelers se začal nadechovat, ale pomoci musela pomoci obrana. Po výborném puntu, který zanechal útok Stallions velmi blízko jejich endzóny - zaznamenala ocelová obrana první body letošní sezóny a safetym nastartovala obrat infarktového zápasu.

Výborné pozice na hřišti a probuzená ruka Henriho Vaananena nakonec dokonali obrat. Po touchdownech Luka Wildunga a Dominika Dvorského nakonec na výsledkové tabuli svítilo 21:20 pro ostravské bojovníky. Výhra to nebyla vůbec přesvědčivá, většina by řekla, že šťastná, ale tým opět ukázal své ocelové srdce, touhu po vítězství a odhodlání až do poslední vteřiny zápasu. Výhra je výhra a Steelers jsou 1-0. Všem zraněným přejeme brzké uzdravení a nyní se můžeme těšit na tuto neděli, kdy na ostravský trávník přijede tým Lions.

text: steelers

Pardubice Stallions TD - 7:0 - Radim Kalous, 55y pass od Christopher Forcier (Lukáš Petřík kick); 8:19
Pardubice Stallions TD - 13:0 - Radim Kalous, 8y pass od Christopher Forcier (kick neúspěšný); 11:52
Pardubice Stallions TD - 20:0 - Ondřej Ministr, 5y pass od Christopher Forcier (Lukáš Petřík kick); 3:54
Aquaponik Ostrava Steelers SAF - 20:2; 5:39
Aquaponik Ostrava Steelers TD - 20:8 - Luke Wildung, 12y pass od Henri Väänänen (kick neúspěšný); 1:47
Aquaponik Ostrava Steelers TD - 20:15 - Dominik Dvorský, 12y run (Lukáš Dlouhý kick); 6:32
Aquaponik Ostrava Steelers TD - 20:21 - Luke Wildung, 4y pass od Henri Väänänen (2pt run neúspěšný); 2:11

Jako první se do své soutěže v letošním roce zapojili ti nejmladší oceláři - žákovský flagový tým U15. Svůj turnaj odehráli v Brně na hřišti Brno Amazons. Jejich soupeři byly týmy Bobcats (Příbram), Blades (Ústí nad Labem) a Amazons. Po minulé úspěšné sezóně - ostravští žáci se probojovali na finálový turnaj a tam obsadili 4.místo - došlo k výraznému omlazení kádru, týmu se navíc ujala zkušená dvojice trenérů Dluhoš-Kosniovský a začala tak výchova budoucích tahounů týmu Steelers.

Hned v prvním zápase jsme narazili na vítěze minulého ročníků flagové ligy žáku - Bobcats. Po rozpačitém prvním poločase, který mladí oceláři prohráli 0:13, se tým konečně sehrál a nakonec zvládl otočit zápas ve svůj prospěch - touchdowny Davida Hoppa a Rosti Koloděje překlopily vítězství na stranu Steelers.

Ve druhém zápase opět čekal těžký soupeř - jeden z favoritů soutěže - Blades. Přestřelku bodů nakonec nevyhrálo ani jedno mužstvo. S Ústím nad Labem jsme se rozešli smírně 38:38. Opět se prosadili David s Rosťou a přidal se také Matěj Dluhoš. Všechny zásobil svými přihrávkami Fabián Foldyna, který prožívá svou premiérovou sezónu na pozici QB, kam se přesunul z obrany.

Poslední zápas jsme odehráli s domácím týmem Amazons. Ten sice oba předchozí zápasy prohrál, ale nakonec se ukázalo, že brněnský tým měl na konci turnaje více sil a mladé oceláře vysoko porazil. Jediné body Steelers si připsala jediná dívka v týmu - Agáta Ferancová.

Výhra, remíza a prohra je jistě úspěšným vstupem mladých ocelářů do letošní sezóny. K dalšímu turnaji vyjíždí tým U15 do Pardubic za dva týdny.